Praha - Většina Čechů nesouhlasí s chovem takzvaných kožešinových zvířat. Lidé se odmítavě staví také k testování čisticích prostředků na zvířatech a využívání divokých zvířat v cirkusech.
Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM), které ho zveřejnilo na tiskové konferenci v Senátu. Více než tři čtvrtiny občanů zastávají názor, že by se současná společnost obešla bez kožešinové módy.
"Pro mě je jasným signálem 70 procent obyvatel, kteří žádají zrušení farem na kožešinová zvířata. Myslím si, že by i ostatní politici měli toto reflektovat ve svém postoji. Je to přání velké části obyvatel ČR a to už nějakou váhu má," řekla senátorka Ivana Cabrnochová (SZ), která podle svých slov připravuje vlastní legislativní návrh zákazu těchto farem.
CVVM v listopadu oslovilo 1054 respondentů, mapovalo postoj veřejnosti ke kožešinovým zvířatům a dalším tématům, která s tím souvisejí. Průzkum si zadala organizace Svoboda zvířat.
Názor, že by chov kožešinových zvířat měl být zakázán, vyslovilo 70 procent dotázaných. Se zabíjením zvířat pro kožešinu nesouhlasí 78 procent lidí. Z průzkumu také vyplynulo, že veřejnost má nedostatek informací o této problematice, dostatek má v současnosti necelá pětina občanů.
Proti testování na zvířatech je 53 procent obyvatel ČR, k opačnému názoru se přiklonily necelé dvě pětiny respondentů. Proti chovu a drezúře volně žijících zvířat v cirkusech, jako jsou sloni, tygři nebo lvi, bylo 51 procent lidí.
V Česku žije na deseti kožešinových farmách podle odhadů deset tisíc zvířat, převážně norků a lišek, méně pak činčil. Na kruté podmínky chovu zvířat na těchto farmách dlouhodobě upozorňuje organizace Svoboda zvířat.
"V těchto chovech se zvířata chovají v celodrátěných klecích, nemají dobré podmínky a dochází také k častým zraněním," uvedla Tereza Bílá. Aktivisté také považují za neetický způsob zabíjení norků a lišek. Podle průzkumu sedm procent českých občanů starších 15 let podle svých slov někdy nakupuje výrobky obsahující pravou kožešinu.